• اخبار و رویدادها


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم بزرگداشت روز کتابدار و تقدیر از کتابداران برتر دانشگاه علامه طباطبائی

مراسم بزرگداشت روز کتابدار و تقدیر از کتابداران برتر دانشگاه علامه طباطبائی با حضور جمعی از اساتید، اعضای هیئت رئیسه انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، کتابداران دانشگاه و دانشجویان ، ساعت 10 الی 12 روز چهارشنبه 24 آبان ماه در سالن آمفی‌تئاتر دانشکدۀ علوم ارتباطات برگزار شد.

در ابتدای مراسم آقای دکتر سیدمهدی طاهری، رئیس محترم کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد ضمن خیرمقدم گویی به میهمانان و تبریک روز کتابدار، از دو ویژگی مهم برای کتابدار نوین در عصر حاضر سخن گفتند. نخست. یادگیرندگان فعال؛ کتابدار عصر حاضر همواره در معرض تحولات و دگرگونی‌های روزافزون جامعۀ علمی است و دیگر. مقاومت نکردن در برابر پذیرش فناوری‌های نوینی است که به کمک ارتقای رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی می‌آیند. رئیس محترم کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد، چالش اساسی کتابخانه‌ها و کتابداران را عدم آگاهی جامعه از خدمات کتابخانه‌‌‌ها و نقش کتابداران در توسعه جامعه دانست.

سخنران کلیدی این مراسم، آقای سید کاظم حافظیان رضوی، استاد پیشکسوت رشتۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی بودند؛ ایشان با بیان اینکه مایۀ مباهات کتابداران است که روز کتابدار با روز بزرگداشت علامه طباطبائی مقارن شده است، فرمودند علامه طباطبائی برای تمام فرهنگ ایران است و نه برای ایران اسلامی. ایشان دربارۀ نقش کتاب و کتابدار در جامعه و همچنین وظایف یک کتابدار توضیحاتی ارائه دادند. استاد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی، آموزش را مقدس‌ترین نوع عبادت دانستند، زیرا عالی‌ترین ابزار آموزش، کتاب است. کتابداران خادمین کتاب و آموزش هستند، این فرد و اندیشه است که در کتاب‌ها مورد استناد قرار می‌گیرد و هیچ وقت عصر کتاب چاپی تمام نمی‌شود، هیچ کتابخانه‌ای تعطیل نمی‌شود و به زندگی خود ادامه می‌دهند؛ زیرا پایه آنها خرد و اندیشه است، آن چیزی که می‌ماند اندیشه است و آن چیزی که در تحولات جامعه تاثیرگذار است کتاب و کتابخانه است که بزرگ‌ترین دشمن جهل است.

حافظیان رضوی در ادامه سخنان خود فرمودند، سخن از کتاب که به میان می‌آید، منظور تمام محمل‌های اطلاعاتی است و نه صرفا کتاب چاپی، در همین راستا ما باید مروجان، مبدعان و استقبال‌کنندگان از تحولات و خدمات جدید آموزش‌دهنده کتابداری باشیم، اما همه باید در مسیر پیشرفت حرفه باشد. تحول، توسعه، تغییر و پیشرفت همه مرهون استمرار و تلاش بسیار است؛ زیرا حرفه ما، حرفه‌ای است که نتایج آن در بلندمدت ظهور و بروز می‌کند. ما می‌توانیم از کتابخانه برای استقرار مدیریت و برنامه‌ریزی به منظور توسعه شبکه‌ای کتابخانه‌های کوچکتر استفاده کنیم. در انتها ایشان با بیان اینکه کتابخانه زیباترین وآرامش‌بخش‌ترین مکان عبادت است، زیرا که کتابخانه ابزار آموزش است و آموزش امری مقدس است، به سخنان خود پایان دادند.

در ادامه، سرکارخانم دکتر میترا صمیعی مدیر گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان چالش‌های پیش‌روی کتابداران در عصر فناوری‌های نوین خواستار تحولات اساسی در کتابخانه‌های آموزشگاهی، عمومی و دانشگاهی شدند. مدیرگروه محترم علم اطلاعات و دانش‌شناسی، با بیان اینکه کتابخانه‌های دانشگاهی وظیفه‌ای دوچندان در تامین نیاز اطلاعاتی دارند، به بیان چالش‌های اساسی این حوزه پرداختند.

سخنران بعدی مراسم بزرگداشت روز کتابدار، آقای دکترحمیدرضا علومی یزدی، معاون محترم پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی بودند؛ ایشان دربارۀ کتابداران و وظایف آن‌ها در خدمت‌رسانی به پژوهش و پژوهشگر سخنرانی کردند. معاون پژوهشی دانشگاه فرمودند، یک کتابدار نه به عنوان نگهبان کتاب بلکه به عنوان یاور پژوهشگر است. نگاه ما به شیوه‌های کتاب خواندن می‌تواند به کتابدار در یاور پژوهشگر بودن کمک کند. ایشان با بیان اینکه کتابداران فرشتگانی هستند که علم و دانش بر بال آن‎ها به تعالی می‌رسد، سخنان خود را پایان دادند.

مراسم بزرگداشت روز کتابدار با تجلیل از کتابداران برتر دانشگاه به پایان رسید. اسامی کتابداران برتر دانشگاه عبارت بودند از: خانم نعیمه برجیان (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ علوم ارتباطات)، خانم زهرا زمانی (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ علوم اجتماعی)، آقای علی‌رضا جعفری (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ علوم اقتصاد)، خانم زری نانکلی (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی)، خانم شیرین زرین کاویانی (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ روانشناسی و علوم تربیتی)، خانم افسانه سلطان محمدی (کارشناس کتابخانۀ مؤسسۀ بیمۀ اکو)، آقای سیدرضا قدرت (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ مدیریت و حسابداری)، خانم افروز همراهی (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ تربیت بدنی)، خانم زهرا بهبودی (کارشناس کتابخانۀ دانشکدۀ ادبیات و زبان‌های خارجی)، خانم‌ها مرجان نیکوئی و پروانه ملااحمدی (کارشناس‌های کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد).


١١:٤٦ - 1396/09/04    /    شماره : ٤٧٧٣    /    تعداد نمایش : ١٣٥٤خروج