• آرشیو اطلاعیه ها


  چاپ        ارسال به دوست

بهره برداری از کتابخانه دیجیتالی نابینایان در اصفهان با بیش از 16 هزار کتاب

کتابخانه دیجیتال نابینایان برای نخستین بار با بیش از ۱۶هزار و ۷۰۰جلد کتاب رایگان به ۳زبان فارسی، عربی و انگلیسی، در ۱۸۰۰موضوع مختلف در اصفهان افتتاح شد.  این کتابخانه دیجیتالی، اولین کتابخانه دیجیتال در دنیا به ۳زبان فارسی، عربی و انگلیسی است که با پیگیری مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان راه اندازی شده است.

 

این مرکز، کتابخانه ای با فرمتhtml را به کاربران نابینا ارائه می‌کند که در مرورگر خود با کمک نرم‌افزار متن خوان گویای خود، تمام متن کتاب را برای آنان به شنیداری تبدیل می‌کند.این فرمت‌ها براساس استاندارد جهانی دیزی(Digital Accessible Information System)  طراحی و تولید شده است. کاربران برای دریافت رایگان این کتاب‌ها می‌توانند به نشانی www.ghbook.ir مراجعه نمایند.

 

استفاده از فرمت دیزی از دیگر تحولات حوزه کتاب گویا به شمار می‌رود که برای پخش فایل‌های دیزی همانند فایل‌هایکه نیاز به نرم‌افزارهایMP3 Player بوده، نیاز بهDAISY Player است که این نرم‌افزار با عنوان «دکلمه» برای استفاده در محیط ویندوز و اندروید تولید شده و برای کاربران نابینا و بینا بر روی رایانه، موبایل و تبلت قابل استفاده است.

https://www.ghbook.ir


١٧:٥٧ - 1398/12/11    /    شماره : ١١٤٥٩    /    تعداد نمایش : ١٧٠٤خروج